Division Three Good Win

Div 2: Woodside turns the tables

On a sunny afternoon at Woodside, the home team came out the winner scoring 69 to Hahndorf’s 55 shots, and thus exacted some degree of revenge for their 8 shot loss when last at Hahndorf green in October last year.

Con Harmer’s rink had the toughest battle against the four of top-ranked Div 2 skipper Ron Parry.  Con, also at the higher end of the skipper rankings, had a modest lead after eleven, however the Parry juggernaut won all but one of the remaining ends to win by 14 shots.

After a vigorous start, and leading by 8 shots after six ends, Shelly Howe’s rink lost all but three of the next fourteen to be down 13-19 after twenty ends. Shelly’s crew fought back, winning three of the last five ends only to lose by 4 shots to Brian Johnson’s rink.

Bill Robertson’s rink was slow out of the blocks but gained momentum to lead their opposition 13-7 after twelve ends. This success continued ‘til the seventeenth (score 18-10) when Annette Forbes’ four responded with some precision play to progressively narrow the lead. Hahndorf hung on to win 22-18. Bill later acknowledged a few lucky wicks!

Hahndorf now fills the seventh position on the Div 2 premiership ladder but is looking to climb a few rungs after their meeting with Mt Pleasant at home next Saturday.

Results were:

Division One
Hahndorf lost to Woodside at Woodside                               62 – 83
R Babidge, S Maddern, A Gluyas, L Lambert                            24 – 27
R Edwards, R Mableson, R Rattray, R Crocker                         28 – 19
P Nagel, C Button, C Rowe, T Anderson                                   10 – 27

Division Two
Hahndorf lost to Woodside at Woodside                              55 – 69
C Harmer, M Wheal, A Proeve, B Buckingham                         15 – 29
S Howe, A McMahon, T Button, B Engel                                  18 – 22
W Robertson, R Bateman, P Williams, D Bateman                  22 – 18

Division Three
Hahndorf defeated Mt Pleasant at Hahndorf                         75 – 52
P Wakefield, T Hennessey, S Engel, J Benham                        18 – 23
D Grego, R Munday, D Thyer, P Grego                                     22 – 15
A Button, M Armitage, D Turner, J Liebelt                                 36 – 14

 

ANZ TECH TALK

ANZ Mt Barker Branch Manager, Taelor Vestris, has advised our Club that he is conducting a TECH TALK based on “Ways to Pay” at the Branch on Friday 18th January 2019 at 10.0am.  The session should take approx 15 minutes and includes- staying safe online, identifying scams etc.  There is no need to advise just turn up!!

Also he has provided new Bowls SA Introduction Forms for anyone who wants to consider a Home Loan through ANZ.  Please find them on the Notice Board.  Any Home Loan application approved will support our Club and receive a bonus fee towards future club expenditure.  Many bowls clubs have benefited from this proposal and used the monies to expand their Clubs facilities and recruiting.

Please strongly consider this offer and recommend it to family and friends.

Disappointing start to 2019

Mixed Fortunes for Div 2

Div 2 travelled to Gumeracha for its first clash of the season with a hospitable home team in near-ideal bowling conditions.

Con Harmer’s rink had an early battle but edged in front to be 9-6 at the eighth end. They maintained the lead ‘til the twenty-fourth when their opposition scored 2 to lead 22-21. Con’s rink ‘returned the favour’ when it really mattered to come out on top 23-22. Phew!

At their eighth end Graham Evans’ rink was just behind their opposition, 7 shots to 8. Losing the next six ends they then rallied to win seven of the remaining eleven.  It could have gone either way, but Gumeracha won the day 24-19.

Dropping a nerve-jangling six on the very first end, Bill Robertson’s rink regained some composure scoring 12 to Gumeracha’s 17 by the fourteenth.  However, the opposition led by a rampant Tony Mik conceded only three of the remaining ends to come out comfortable winners 40-19.

With the Harmer rink contribution, Hahndorf is now placed sixth on the premiership table.  Div 2 meets Woodside at Woodside next Saturday. (report submitted by Paul W and Bill R.)

Results were:

Division One
Hahndorf lost to Gumeracha at Gumeracha                         64 – 77
R Babidge, S Maddern, A Gluyas, L Lambert                           19 – 22
R Edwards, R Mableson, R Rattray, R Crocker                         26 – 27
P Nagel, C Rowe, M Wheal, T Anderson                                  19 – 28

DivisionTwo
Hahndorf lost to Gumeracha at Gumeracha                        61 – 86
C Harmer, A McMahon , A Proeve, B Buckingham                  23 – 22
G Evans, T Button, P Wakefield, B Engel                                19 – 24
W Robertson, R Bateman, P Williams, D Turner                     19 – 40

Division Three
Hahndorf lost to Woodside at Hahndorf                               50 – 69
T Hennessey, xx, S Engel, J Benham                                       13 – 22
D Grego, M Trubee, D Thyer,  P Grego                                    18 – 21
A Button, M Armitage, xx, J Liebelt                                           19 – 26

End Of Season Presentation Dinner

The Club will be holding its End of Season Presentation Dinner on Saturday 30th March 2019 at the Three Gums Bistro, Hahndorf. This is in support of our sponsor Hahndorf Resort.

More infofmation will follow when finalised.

Please note in your diary.

Two Up to end 2018

A Tight Contest for our Saturday Div 2 Team

Hahndorf hosted Lobethal 2 with all rinks enjoying closely fought games in pleasant weather, albeit a little windy at times.

Con Harmer’s rink won the 1st end, but dropped 4 shots on the 4th end to be down 3-7. They subsequently got in front on the 10th end with a 3 and stayed in front until 24th, when they were down 19-20.  A Hahndorf score of 1 on the last end levelled the match at 20-20. Con won 13 ends to Lobethal’s 12 and his rink’s biggest lead was 6 shots after 16 ends.

Graham Evans’ four won 11 of 25 ends, including a 6 on the 4th. Graham was never headed, but the Lobethal team fought back, levelling the score on the 23rd and then again on the final end to produce a draw.

In Bill Robertson’s rink the lead changed 3 times in the first 8 ends with scores level after 13 ends.  Bill won 7 of first 13 ends, but increased this total to 15 after 25 ends.

Overall, this was a pleasing result, given our previous encounter with Lobethal 2 at Lobethal where Hahndorf was defeated by 13 shots.  We gained 12 HBA competition points placing us just outside of the four in the premiership table.

Like many teams this close to Christmas, Lobethal and Hahndorf had new faces in their Div 2 ranks and/or bowlers undertaking different roles.  Thank you to Pat, Adam, Di and Mathew for your contributions to a good afternoon of bowling.

On the first Saturday in the New Year Div 2 will travel to Gumeracha. (as supplied by Paul Williams)

Results were:

Division One
Hahndorf defeated Meadows at Hahndorf                        88 – 54
R Babidge, S Maddern, A Gluyas, L Lambert                         45 – 6
R Edwards, R Mableson, R Rattray, R Crocker                     27 – 17
P Nagel, C Rowe, M Wheal, T Anderson                               16 – 31

DivisionTwo
Hahndorf defeated Lobethal #2 at Hahndorf                      68 – 56
C Harmer, P Wakefield, A Proeve, D Turner                           20 – 20
G Evans, T Button, M Armitage, B Engel                                23 – 23
W Robertson, R Bateman, P Williams, B Buckingham            25 – 13

Division Three
Hahndorf lost to Uraidla #2 at Uraidla                               38 – 101
T Hennessey, M Trubee, D Thyer, D Davis                               9 – 44
D Grego, P Grego, sub, J Benham                                          22 – 25
A Button, S Engel, sub, J Liebelt                                               7 – 32

Two Down!!

Results were:

Division One
Hahndorf lost to Lobethal at Hahndorf                       56 – 68
C Rowe, L Lambert, M Wheal, A Stevens                      20 – 24
R Edwards, R Crocker, B Engel, D Grego                      20 – 24
P Nagel, T Anderson, G Evans, C Harmer                     16 – 20

Division Two
Hahndorf lost to Uraidla at Hahndorf                         54 – 71
R Bateman, D Turner, M Armitage, J Benham               23 – 11
T Hennessey, P Wakefield, A Proeve, J Liebelt             14 – 20
W Robertson, R Burton, D Thyer, B Buckingham          17 – 40

Club Singles Champions – Club Dinner

Last Saturday saw our Ladies and Men’s Club Singles played in excellent weather and great spirit.

Both matches were keenly contested with Ray getting away to a handy lead only to see the second last end with the scores locked at 22 all.  Phil took advantage of the short end and got home with the winning shots.

Tali  took the game up to the more fancied Sue with the lead closing before endedSue closed the game out with three shots on the last end.

Congratulations to Sue and Phil plus Tali and Ray for the manner in which the games were played.

The games completed a successful two days for Sue and Phil who finished equal third in the State Mixed Pairs.

Richard Crocker, Ray Rattray, Tim Anderson and Graham Evans’ run ended in the quarter finals of the State Fours held in atrocious conditions at Murray Bridge last Thursday.

It is a great boost for our Club to have members competing at this level and being successful.

The weekend was rounded out with our Christmas Dinner held at the Clubrooms on Saturday evening.  Thirty three members, partners and friends attended and had a great time.  The catering was excellent and GMS Catering is recommended for any future functions.

Best Wishes to all for a Merry Christmas and a Safe and Healthy New Year.

 

Close Call Div 1

Results were:

Division One
Hahndorf defeated Uraidla at Uraidla                           67 – 64
R Babidge, S Maddern, A Gluyas, L Lambert                  19 – 26
R Edwards, R Mableson, R Rattray, R Crocker                31 – 22
P Nagel, C Button, C Rowe, T Anderson                          17 – 16

DivisionTwo
Hahndorf lost to Uraidla at Uraidla                                52 – 94    
C Harmer, A McMahon, T Button, B Buckingham             15 – 24
G Evans, V Deeble, C Thompson, B Engel                       10 – 53
W Robertson, R Bateman, P Williams, J Thompson         27 – 17  

Division Three
Hahndorf lost to Uraidla #1 at Hahndorf                        39 – 79 
T Hennessey, D Turner, D Thyer, J Liebelt                           5 – 36
A Button, R Munday,  xxx,    M Armitage                             11 – 28
D Grego, S Howe, S Engel, J Benham                                23 – 15

Wednesday Woes

Results Were:

Division One
Hahndorf lost to Mt Barker at Hahndorf                     62 – 63
C Button, L Lambert, M Wheal, A Stevens                     22 – 17
R Edwards, R Rattray, S Howe, R Crocker                    25 – 17      
P Nagel, T Anderson, G Evans, C Harmer                    15 – 29

Division Two
Hahndorf v Mt Barker #1 at Hahndorf                         39 – 73  
R Bateman, V Deeble, E Biar, J Benham                       13 – 17
T Hennessey, P Wakefield, M Trubee, D Turner             17 – 28
W Robertson, A McMahon, R Burton, B Buckingham       9 – 28

Three rinks up!!

Division One

Three rinks up on a blustery day was a great result for our top division.   The win consolidated their fourth position on the premiership ladder albeit equal second by only four points.

Winds were so unpredictable that once the bowl left the hand it could be blown out of bounds on the either side of the rink.

Bob Edwards laid the foundation by eclipsing Lenswood’s Michael Glasson leading from the start.  Up 16 – 3 midway they continued the pressure to win by sixteen shots. Rick Babidge and Phil Nagel had their hands full with Lenswood’s father and son, Wayne and Scott Pittaway with the lead changing hands continually throughout their games.  Maintaining their concentration, Babidge and Nagel’s rinks got home by four and three shots respectively.

Next week Hahndorf meet Uraidla at Uraidla.

Division Two

BYE

Next week Hahndorf meet Uraidla at Uraidla.

Division Three

Division Three met third placed Meadows and went down heavily.  Playing in some of the worst weather conditions seen for many years, David Grego’s rink recovered from a slow start to match his Meadow’s skipper, Jan Corbell, after the break only to go down by seven shots.  Tom Hennessey and Tali Button met stronger Meadow’s rinks of Lois Klaebsch and John Edmonds and went down by thirteen and fourteen shots respectively.

Next week the team meets Uraidla #1 at Hahndorf.

Results were:

Hahndorf defeated Lenswood at Lenswood                  84 – 61
R Babidge, S Maddern, A Gluyas, L Lambert                    27 – 23
R Edwards, R Mableson, R Rattray, R Crocker                 33 – 17
P Nagel, C Button, C Rowe, T Anderson                           24 – 21

DivisionTwo
Hahndorf v BYE
C Harmer, A McMahon, R Munday, B Buckingham
G Evans, V Deeble, C Thompson, B Engel
W Robertson, R Bateman, D Turner, J Thompson 

Division Three
Hahndorf lost to Meadows at Hahndorf                          42 – 76
T Hennessey, D Bateman, D Thyer, J Liebelt                     14 – 27
T Button, M Armitage, M Trubee,  P Grego                        14 – 28
D Grego, P Wakefield, S Engel, J Benham                        14 – 21